Není bavlna jako bavlna. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Co uděláte, když si koupíte nové bavlněné tričko? Většina z nás řeší, kam si ho oblékne a s čím ho bude kombinovat. To děláme i my. Ještě důležitější je ale kontrolovat materiálové složení a nové oblečení hned po nákupu vyprat. Kromě toho, že si ho před vámi v obchodě zkoušely desítky lidí, v něm můžou být přítomny zbytky chemikálií. Pokud si ovšem tento materiál nekoupíte ve 100% bio kvalitě. 
Bavlna - co je bio bavlna?

Bavlna patří mezi nejoblíbenější materiál oblečení. Jaký je rozdíl mezi obyčejnou bavlnou a tou bio?

Bavlna vyniká svou pevnou strukturou, savými vlastnostmi a tím, jak je příjemná na omak. V obchodech narazíte na dva druhy bavlny.
 

Standardní bavlna

Bavlnovník je velmi náročná rostlina na pěstování. Často ji totiž napadají škůdci, takže se na plantážích používá spousta pesticidů a umělých hnojiv. Tím se zvyšuje odolnost rostliny a neprodražují se suroviny.
Rozdíl mezi bio a standardní bavlnou
Problém spočívá v tom, že je používaná chemie velmi toxická. Chemické látky zůstávají i v hotovém oblečení, protože se vážou přímo na vlákna. Další chemikálie přichází během bělení, barvení nebo při potisku látky. Oblečení ze standardní bavlny proto dělá často problémy lidem s alergiemi nebo s citlivou pokožkou.  

Bio bavlna

Bio bavlna je oproti té standardní pěstována bez chemikálií a zpracovává se jen pomocí přírodních olejů a barviv. Vytvořit netoxický materiál je samozřejmě mnohonásobně dražší. Štítek s informací o bio kvalitě vám ale nezaručí, že je celý oděv vyrobený z šetrně pěstovaného a upraveného materiálu. Mějte se na pozoru zejména u "bio oblečení", které je podezřele levné. 
BIO bavlna
Leckdy je totiž v bio kvalitě jen vstupní surovina, ale další zpracování už probíhá klasickou chemickou cestou. Za bio bavlnu lze označit jakýkoliv produkt, který obsahuje 5 - 95 % bio příze. Před nákupem proto vždy kontrolujte štítek s materiály. Často vás tu překvapí 20 % bio bavlny a 80 % té obyčejné.
Pokud oblečení nemá speciální certifikát (třeba GOTS), který zaručuje, že je bavlna opravdu panensky čistá, raději ho hned po nákupu vyperte. Oblečení je v přímém kontaktu s kůží a ta automaticky vstřebává látky z okolního prostředí. Praním se chemikálie z oblečení postupně vymývají a naše kůže zůstává v bezpečí.