Jak odstranit skvrny od červeného vína

Stane se to každému. Nedopatřením na sebe převrhnete skleničku, nebo se tak docela netrefíte do úst. U bílého vína se tak moc neděje. Horší je to s červeným. To rychle proniká do vláken a zanechává viditelné stopy nejen na rtech, ale i na kobercích, povlacích nebo oblečení. Pokud zareagujete rychle, po flecích nezůstane ani památka. Přikládáme pár našich oblíbených metod, jak se jich zbavit. 

Těchto pravidel se držte za všech okolností

Jak odstranit skvrny od cerveneho vina
  • Nenechte skvrnu zaschnout. Vysajte z ní přebytečnou tekutinu a hned ji namočte.
  • Skrvnu čistěte od kraje ke středu. Nesmí se pevně ohraničit a vytvořit tmavé okraje. 
  • Na látku příliš netlačte, ať nepoškodíte její strukturu, nebo na ní nevytvoříte nevzhledné žmolky.

Nejdříve odstraňte zbytek vína ubrouskem nebo kapesníkem 

Opatrně je přikládejte ke skvrně, ať se do nich vsaje co nejvíce přebytečné tekutiny. Místo ale netřete, ať víno nezapracujete ještě hloub. Suchou látku/kapesník jen lehce vtiskávejte na zasažené místo.

Když stihnete zareagovat hned

Následující postupy vždy zkoušíme na méně viditelném místě. Každý materiál na cizí látku reaguje jinak, takže je lepší vyzkoušet jeho reakci na místě, kde to nebude tak vidět. Každopádně na výsledky nečekejte moc dlouho. Pokud skvrnu podchytíte včas, s největší pravděpodobností zůstane oblečení nebo nábytek bez poskvrnky. 

Čerstvých skvrn od červeného vína vás zbaví běžné domácí suroviny

Jak se zbavit skvrn od cerveneho vina - Pradelny Tajkar
Nasypte na ně sůl
Skvrnu zasypte solí tak, aby nebyla vůbec vidět. Nechte ji 15 minut působit (u koberců klidně 2 hodiny). Sůl nasaje přebytečnou tekutinu, naruší strukturu skvrnu a ta zrůžoví. Po uplynutí doby ji ještě jemně zapracujte do krajů. Pak látku vyperte v pračce nebo dočistěte teplou vodou. 
 
Polijte je minerálkou
Pokud se soli bojíte, dobře funguje i perlivá voda. Najite ji na skvrnu a nechte chvíli působit. Bublinky naruší její strukturu, takže ji pak snadno doperte v ruce žlučovým mýdlem. 
 
Cukrujte pracím práškem
Čerstvou skvrnu hned zasypte pracím práškem, který zalijete trochou vody. Kašovitou směs nechte působit přes noc. Ráno ji z látky sejměte a skvrnu nechte vybělit na sluníčku. Pokud je zrovna zataženo, látku vyperte v pračce. 

Když už skvrna od červeného vína zaschla

Tady budete potřebovat více trpělivosti. Postup je podobný jako u čištění skvrn od čokolády
  • Horké mléko
    Namočte skvrnu do horkého mléka a nechte ji tam do doby, než zesvětlá. Potom látku v mléce důkladně properte. Pak ji hned vyperte klasicky v pračce. 

  • Ocet
    Ve 2 litrech vody rozpusťte dvě polévkové lžíce octa. Oblečení do roztoku ponořte a zhruba půl hodiny namáčejte. Poté skrvnu properte žlučovým mýdlem a látku klasicky vyperte.